Miesiąc: czerwiec 2021

Audyt SEO – kto powinien się na niego zdecydować?

Nie wszystkie usługi uznawane powszechnie za dobre i wartościowe są dobre i wartościowe dla wszystkich. Pomimo słuszności tego twierdzenia naprawdę trudno wyznaczyć jakąkolwiek sytuację, w której audyt SEO mógłby okazać się zbędny w przypadku osób prowadzących własne strony lub sklepy internetowe. Zdecydowana większość twórców internetowych powinna go przeprowadzać systematycznie. Zdecydowana większość robi to jednak zbyt rzadko lub – co gorsza – nie robi tego w ogóle. Niektórzy nawet nie wiedzą, czym właściwie jest audyt strony internetowej i z czego się on składa. Tę podstawową wiedzę trzeba oczywiście pozyskać, by później móc już zrobić dobry użytek z różnych wartościowych narzędzi SEO.

Profesjonalny audyt SEO może przeprowadzić specjalistyczna agencja e-commerce Greenweb https://www.greenweb.pl/

A bez porządnego audytu pozycjonowanie nigdy nie będzie tak skuteczne, jak mogłoby być. Muszą go przeprowadzić wszyscy właściciele stron i sklepów internetowych, którzy dopiero co zaczynają myśleć o pozycjonowaniu i w najbliższej przyszłości chcą się na nie zdecydować, zlecając je jakimś firmom czy agencjom. Za sprawą dokładnego audytu będą oni mogli od razu wprowadzić różne ważne zmiany i usunąć pewne błędy, przez które strona (pomimo przeprowadzanych działań SEO) i tak nie zdołałaby osiągnąć jakiejś wyższej pozycji w Google. Audyt jest naprawdę nieocenionym źródłem bardzo ważnych informacji. O ile oczywiście zostanie dobrze wykonany.

Drugi przypadek tyczy się stron internetowych i sklepów, które były już pozycjonowanie albo nawet są dalej pozycjonowane, tyle że pomimo tego wciąż nie mają jakiejś imponującej pozycji. Bo to oznacza, że pozycjonowanie sklepu online czy strony jest przeprowadzane w kiepski sposób. Niektóre agencje uciekają się do stosowania mało legalnych lub ryzykownych działań, które mogą ostatecznie nałożyć na serwis tzw. „shadow bana” i sprawić, że stanie się on niemalże niewidoczny dla wyszukiwarek. Audyt SEO potrafi te działania wykryć. Potem oczywiście nie można ich powielać, by nie dopuścić do ponownego wystąpienia niebezpiecznej sytuacji i nie ryzykować całkowitym zamknięciem strony.

Z audytów mogą też skorzystać osoby obawiające się nieuczciwych działań swojej konkurencji. A niestety takie sytuacje często się zdarzają. Niby pozycjonowanie stron internetowych powinno być efektywne, bo jest przeprowadzane prawidłowo, ale wcale nie przynosi dobrych rezultatów, bo nagle okazuje się, że ich osiągnięcie uniemożliwia szczwana konkurencja. Działania konkurencyjnych stron trzeba więc na bieżąco sprawdzać. Przy pozycjonowaniu nie można skupiać się tylko i wyłącznie na swojej własnej witrynie.

Usługi internetowe – marketing online

Usługi internetowe to między innymi marketing. Marketing są to wszelkie działania w firmie, które wspierają sprzedaż usług i produktów, wykonywane przy pomocy opracowanych technik i metod oddziaływania na potencjalnego nabywcę. Marketing jest ukierunkowany na klienta oraz rynek, ma również budować świadomość marki. Znając ogólne pojęcie marketingu, można odpowiedzieć na pytanie: co to jest marketing internetowy (e-marketing). To jedna z odmian klasycznego marketingu.
Warto się dowiedzieć czym jest marketing on-line.

Marketing internetowy to działania i strategie wspierające sprzedaż usług i produktów oraz kreowanie pozytywnego wizerunku firmy za pośrednictwem Internetu. Marketing elektroniczny jest bardzo prężnie rozwijającą się formą marketingu, ze względu na rozwój sprzedaży i obecności firm w Internecie. Dodatkowymi czynnikami, które wpływają na dużą dynamikę e-marketingu są:
ciągły rozwój technologii, zmiany w algorytmach wyszukiwarek,
nieustanne pojawianie się nowości, innowacyjnych platform do których trzeba dopasować działania promocyjne.

Prowadzenie działań marketingowych to zatem ogromne, ale również bardzo ciekawe wyzwanie, które wymaga przy tym dużej znajomości zachowań społecznych w Internecie.

A więc powiedzmy na czym polega marketing internetowy?

Najskuteczniejsze działania e-marketingu polegają na:
generowaniu ruchu na danej witrynie internetowej (optymalizacja SEO, linkowanie, content marketing), wykorzystaniu blogosfery, budowaniu social media,
tworzeniu programów partnerskich.

Kontynuując warto również powiedzieć co to jest pozycjonowanie strony internetowej. Pozycjonowanie strony polega na działaniach, które mają w efekcie podwyższyć jej pozycję w wynikach wyszukiwania na poszczególne frazy.

Strona powinna znaleźć się w TOP 10 wyników wyszukiwarki, ponieważ większość użytkowników sieci właśnie do niej ogranicza swoje wyszukiwania. Zwiększenie ruchu na stronie przekłada się na wzrost sprzedaży, rozpoznawalności oraz zaufanie wobec marki. Pozycjonowanie jest często zamiennie stosowane z pojęciem SEO (z ang. Serach Engine Optimization). Pojęcie pozycjonowania jest jednak znacznie szersze, ponieważ jest to zarówno SEO, jak i działania SEM, linkowanie czy content marketing.

Treści zawarte na stronie powinny być ciekawe, merytoryczne, przekazane w zrozumiały, jasny sposób i powinny zawierać słowa kluczowe oraz frazy. Tekst nie powinien być jednak przeładowany słowami i frazami kluczowymi. Powinny się w nim znajdować tematy, nagłówki ze słowami kluczowymi, akapity. Jeżeli strona jest projektowana od podstaw, jej adres URL także powinien zawierać słowa kluczowe. Teksty, która pojawiają się na stronie, powinny być niepowtarzalne. Unikatowość treści to podstawowa zasada w SEO. Również jest ważna reklama w Internecie.
Na efekty optymalizowania strony trzeba poczekać od jednego do kilku miesięcy, ale są długofalowe i skuteczne. Należy jednak pamiętać, że trudno przewidzieć w precyzyjny sposób, na jaką pozycję istnieje szansa szansę po kilkumiesięcznej optymalizacji. Poprawnie prowadzone działania SEO przyniosą jednak skutek na pewno. Więcej o pracy nad SEO i czym jest to konkretnie, piszemy tutaj.

Wykonanie audytu sklepu internetowego

Audyt sklepu internetowego jest jedną z usług wykonywanych przez specjalistów z zakresu optymalizacji SEO. Aby go wykonać wystarczy skontaktować się z jedną z firm zajmujących się przeprowadzaniem audytów sklepu internetowego. Takie firmy w większości prowadzą strony internetowe na których można zapoznać się z ich ofertą oraz przeprowadzić wycenę planowanych działań. Specjaliści z zakresu optymalizacji SEO przed przystąpieniem do audytu zapoznają się dokładnie z ofertą sprzedażową sklepu internetowego i wyglądem jego witryny. To pozwoli im na wybranie jednego z rodzajów audytu sklepu internetowego.

Jeżeli właściciele sklepu internetowego zauważyli spadek ilości odsłon prowadzonego przez siebie sklepu wówczas mogą zdecydować się na audyt techniczny. Przeprowadzona analiza czasu ładowania strony pozwoli stwierdzić czy nie jest on zbyt długi co może sprawiać, że potencjalni klienci rezygnują ze skorzystania z usług konkretnego sklepu internetowego.

Kolejnym rodzajem audytu sklepu internetowego jest audyt SEO. Przeprowadzenie optymalizacji pod wyszukiwarki pozwala na to, że w przyszłości prowadzony sklep internetowy będzie pojawiał się wyżej w wynikach wyszukiwania. Ważne jest, aby słowa kluczowe używane w sklepie internetowym przynosiły wystarczająco duży ruch. Dlatego ich analiza jest ważnym punktem przeprowadzanego audytu SEO.

Dla całości wykonywanego audytu sklepu internetowego ważny jest także audyt konkurencyjnych sklepów. Podczas jego przeprowadzania szuka się odpowiedzi na pytanie jakie są słabe i mocne strony konkurencyjnych sklepów. Zwraca się także uwagę na to czy prowadzony przez klienta sklep internetowy wyróżnia się pośród innych sklepów oraz w jaki sposób można uatrakcyjnić jego ofertę. To może sprawić, że w przyszłości sprzedaż ocenianego sklepu internetowego będzie stała na wyższym poziomie.

Ostatnim rodzajem audytu sklepu internetowego jest audyt contentu. Szuka się w nim odpowiedzi na pytanie, czy treści umieszczane na blogu sklepowym przekładają się na pozycjonowanie. Ważne jest również sprawdzenie czy klienci sklepu dostatecznie często czytają bloga sklepu internetowego oraz czy przygotowywane poradniki wpływają na wzrost sprzedaży. W końcu poddaje się analizie wszystkie teksty zamieszczane na stronie sklepu internetowego.

Po przybliżeniu rodzajów audytu sklepu internetowego warto odpowiedzieć na pytanie kiedy wykonanie takiego audytu staje się potrzebne. Na jego przeprowadzenie można zdecydować się np. wówczas gdy spada sprzedaż sklepu internetowego, a potencjalni klienci często rezygnują ze skorzystania z jego usług.